7/24 Çağrı Merkezimiz 0258 265 2646 - 0546 229 8040

Araba Nasıl Fren Yapılır?

Araba Nasıl Fren Yapılır?

Araç kullanırken fren ne kadar önemlidir? Frenin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir? Bunun hakkında neler biliyoruz ya da öğrenmeye açığız? Frene basıp aracın durması sadece işlevsel olarak sınırlı bir eylem midir?

Ne şekilde ne zaman hangi koşullarda fren yapılır?

Fren fiil olarak bastığımızda ön tekerlerin kitlenip sürüşümüzü sınırlamasıdır. Ani frenler sistemi dahilinde emniyet kemerimizin takılı olması ile beraber araba için ani komut göstergesi olarak faaliyete geçer. Bizi çeşitli yaralanmalara ve hayatı risklere karşıda koruyacak bir sistemdir.

Frenleme teknikleri nelerdir?

Kilit frenleme sistemi
Ardışık frenleme sistemi
ABS frenleme sistemi
Limit frenleme sistemi

Bizim izin en iyi frenleme sistemi hangisidir peki?

Aracı bir pist yolunda kullanıyorsanız eğer, muhtemelen limit frenleme tekniği bizim için en iyi yol olacaktır. Tabi tecrübeli ve yetenek dahili sürücü yarış pilotlarının bile frenlerinin kilitlenmelerinde sorun olup engelleyemeyebiliyorlar. Çoğu durumlarda ise, direksiyon hakimiyetini ve otoritesini ortadan kaldırdığı durumlarda kilit frenleme tercihinden uzak durulmakla beraber tavsiye edilmemekle birlikte, bazı özel pist, yol ve lastik durumlarında bu teknik frenleme sistemi tercih edilebilir yapıdadır. Fakat normal engel olmayan yol koşullarında kesinlikle kilit fren sistemi yapılmamalıdır.

Teknik olarak frenleme sistemlerinden biri olan Limit Frenleme Tekniği Nedir?

Yazının en başında da bahsedildiği üzere ve yazıldığı üzere, en yüksek ve potansiyeli yüksek frenleme performansı tekerleklerin fiilen tam kilitlenmeye başlamadan önceki yapısı itibariyle reaksiyon olarak o anda gerçekleşir. Dolayısıyla frenleme esnasında yapılan olan fren basıncını tekerleklerin dönüş durumunu kaliteli bir şekilde kavrayarak ve hissederek artırıp azaltmanız gerekmektedir. Kağıt üzerinde kolay gibi görünen yapısıyla birlikte, pratikte yol durumunu, tekerlekleri, yaklaştığınız nesneye uyarıda bulunma, manevra yapma ihtiyacınızı göz önüne bulundurup değerlendirmeye aldığımızda tüm bunların toplamında aynı anda göz önüne almak ve buna göre fren gücünü ayarlamak son derece yetenek ve teknik işi olmakla beraber bir hayli zordur.

Son olarak ise ABS frenleme sistemine göz atacak olursak eğer

ABS fren sistemi ile limit frenleme tekniğindeki tüm zorluklar birlikte ortadan bu durum ve sorunlar kalkmaktadır. Eğer düşünüldüğü gibi limit fren olarak bilinen tekniği uygulamayı denemiş birisi ve bunda başarısız olunmuşsa eğer yani tekerlekler kilitlenecek aşamaya gelmişlerse, bu durum karşısında yapılacak olan fiilen ABS devreye girerek tekerleklerin kilitlenmesini engelleyecek tepki olacaktır. Bu şekilde direksiyon otoriteniz ve hakimiyetiniz ve sürüş kaliteniz hiçbir zaman ortadan kaybolmaz. Fakat konu ve sorun limit frenleme tekniğine göre önceden ABS daha uzun sürede durmanıza sebep olacaktır. Bununla birlikte, kilitlenmiş lastiklerle frenlemeye göre çok daha kısa sürede duracaktır.

Unutulmaması gerekir ki, ABS frenleme durumu limit frenleme için ona göre kağıt üzerinde daha uzun ve uğraştırıcı bir fren mesafesi söz konusu olup bu durumu ortaya koymakla birlikte beraberinde, fiili durumda zeki, çok yetenekli ve tecrübeli sürücülerin bile bu durumda dahi limit freni en ideal ve ekonomik şekilde kullanması ve bunun yanı sıra ABS frenlemeye göre bilinenin aksine daha kısa ve engin mesafede olup durması pek de mümkün değildir.