7/24 Çağrı Merkezimiz 0258 265 2646 - 0546 229 8040

Araba Nasıl İcat Edildi

Araba Nasıl İcat Edildi?

 

İnsan, tarihi boyunca pek çok icat yapmış bir varlıktır. İnsanlar hayatlarını kolaylaştırmak için pek çok teknolojik ürünün icadını yaptılar. Aletler ve makinalar, insanın hayatını daha rahat yaşamasını sağladı.

 

 Arabanın İcadı

 

Araba, insanlık tarihindeki icat edilen ürünler içinde ilginç bir özelliğe sahiptir. Tarihte icatlar mucitleri ile tanınır. Arabanın icat edilmesi ise bir süreç olarak değerlendirilir.

 

  1. Yüzyıldan itibaren pek çok bilim insanı hareket eden makinayı düşünmeye başladı. Leonardo da Vinci’ nin ünlü defterinde araba eskizleri bulunmuştur. Daha sonra bu eskizler birebir hayata geçirildiğinde Vinci’ nin tasarımının çalıştığı görüldü.

 

Nicholas Cugnot, 18. Yüzyılda üç tekerlekli bir kara taşıtı yaptı. Bu taşıt buhar makinası ile çalışıyordu.

 

  1. Yüzyılda araba yapımı adına önemli bir buluş yapıldı. İçten yanmalı motor. Bu motorun bulunuşunun ardından, ilk araba icat edildi. Bu araba Karl Benz tarafından yapıldı. Benzinle çalışan bu araba oldukça önemli bir dönüm noktası oldu. Bu, kara yolunda ilerleyen ulaşım araçlarının başlangıç noktasıdır.

 

 Araba Ve Henry Ford

 

Arabanın İcadı denince pek çok kişinin aklına gelen bir isim vardır. Henry Ford. Peki, kimdir bu? Ne yapmıştır? Henry Ford arabanın icadı sürecinde seri üretim yapan kişidir. Arabaların montajının yapıldığı hattı ilk kez o yapmıştır. Bu dönemden sonra Ford, kurduğu fabrika ile araba üretiminde bir numaralı kişi olmuştur.

 

 Araba Ve Tekerlek

 

Araba denince aklımıza motor ile çalışan, dört tekerlekli bir taşıt gelir. Yani tekerlek arabanın en önemli parçasıdır.

 

Tekerleğin icadı araba yapımından çok daha önceki yüzyıllarda olmuştur. İlk insanların yaşadığı döneme kadar geri gider bu icat. Tekerlek ve araba arasında yüzyıllarca fark vardır. Çünkü arabanın hareket etmesini sağlayan motorun icadı çok geç olmuştur.

 

Tekerlek icadı ile bisiklet, at arabası gibi pek çok taşıt yapılıp kullanılmıştır. Arabanın icat edilmesi sürecinde tekerleğin geliştirilmesi önemli oldu. Tekerlek lastiğinin güçlü bir hale getirilmesi gerekti. Bu tekerlek tasarımının gelişmesi de arabanın icadı sürecinin bir parçasıdır.

 

 Araba Nasıl İcat Edildi?

 

Araba denilen makine, yolcu ve yük taşımak için yapıldı. Tüm yapım süreci 18. ve 19. Yüzyılda devam eden, pek çok bilim insanının görüşlerinin birleşmesi ile oluşan, çabaların tamamını içeren bir süreçtir. Bu sebeple araba kim tarafından icat edildi diye sorulursa verilecek tek kişilik bir cevap yoktur. Arabanın İcadı daha çok bir süreçtir. Bu nedenle araba nasıl icat edildi diye düşünmek en iyisi.

​​​​

  1. Yüzyılın başlarında elektrikli araba icat edildi. Ancak bu araba, yakıtla çalışan arabalar karşısında beklenen çıkışı yapamadı.

 

Arabanın icadı halen sürmekte. Sürekli gelişen teknoloji ile arabalar geliştiriliyor. Otomobil teknolojisi sürekli ve hızlı bir teknoloji. Son teknoloji kendi kendine hareket eden araçların tasarımını gerçekleştirdi. Bu durumda belki de uçan arabalara az kalmıştır.