7/24 Çağrı Merkezimiz 0258 265 2646 - 0546 229 8040

Araba Nasıl Isıtılır?

Araba Nasıl Isıtılır?

 

Aracın ısınması genel olarak kış aylarında sorun teşkil etmektedir. Yaz aylarında zaten havaların sıcak olması arabayı etkilememektedir. Araba ısıtma işlemini rahat yapabilmek için aracınızı iyi tanımanız gerekir. Özellikle aracınız eski model bir araçsa.

 

 Soğuk Havalarda Araç Isıtılma İşi Nasıl Yapılmalı?

 

Aracın özellikle soğuk hava da daha rahat çalıştırılabilmesi için araca koyulan yağ türü çok önem arz eder. Bazı yağ türleri soğuktan donabilir, katılaşabilir bu yüzden pistonlarınızın hareket etmesi zorlaşır. Bu durumun önüne geçmek için aracınızın yağ durumunu belli aralıklarla kontrol etmeli ve yağ bakımlarını aksatmadan yapmalısınız.

 

Aracı sabah saatlerinde çalıştıracaksanız aracın gazına basarak çalıştırma ve araç boştayken bir iki dakika gaza basarak deviri yükseltmeniz aracın hem içinin hem de dışının ısınmasına katkı sağlayacaktır.

 

Aracın yakıt borularının donması da aracın ısınmasına engel bir durumdur. İnsanlar bunu engellemek için aracın altında ateş yakma gibi çok tehlikeli hareketlere kalkışmaktadırlar. Bu çok büyük bir yanlıştır. Aracınıza size pahalıya mal olabilecek zararlar verebilirsiniz. Yine halk arasında bir başka bilinen yanlış aracın kaputuna su dökmektir. Bu su motora değdiği zaman motordaki parçaları bozabilir. Bu yüzden bu konuda kendi başınıza işlere kalkışmamanız ve profesyonel destek almanız gerekmektedir.

 

 Kış Aylarında Araç Bakımı

 

Kış aylarındaki olan bakım normal bakım kadar önemlidir. Aracınızın bakımlarını yaparsanız ve aracınızın performansını yükseltirseniz, soğukta çalıştırmanız o kadar kolaylaşacaktır ve bu işlemler sanıldığının aksine bir dünya para vermeniz gereken işlemler değildir. Soğukta arabanın ısınması için neler yapılmalı:

 

Yakıt sistemindeki donmayı engellemek için deponun için katık maddelerinden ekleyebilirsiniz.

 

Aracın deposunun boş olmaması önemlidir. Depo ne kadar dolu olursa o oranda donma azalacaktır.

 

Soğukta en önemli işi gören parça akülerdir. Aküler motorun çalışması için gereken ilk enerjiyi motora verir. Kışa girmeden aküleri kontrol etmeli aküler zayıfsa şarj edilmeli, eskiyse değiştirilmelidir.

 

Araca saf su eklemekte önemlidir. Saf su normal sudan daha zor donmaktadır.

 

Araçlarda antifriz kullanılmalıdır. Antifrizde donmayı engellemektedir.

 

Aracın İçi Nasıl Isıtılmalıdır?

 

Bu bölüme kadar hep aracın dışını ve motorun ısınmasını konuştuk. Soğuk havalarda bize sıcacık bir araba içi sunan klimayı kullanmanın püf noktaları ve bazı ufak maliyet gerektiren bakımları vardır.

 

Özellikle kışın klima belli periyotlarla çalışmalı ki klima contaları kuruması önlenerek ortam rahat ısınabilsin.

 

Aracın klima petekleri özellikle mevsim geçişlerinde temizlenmeli. Peteklerde kalan her türlü pislik alınmalıdır. Petekler tıkanırsa klimadan verim alınma ihtimali yoktur.

 

Aslında klima kullanmadan da arabanın içini ısıtma yöntemi vardır. Hem bu şekilde yakıt tasarrufu bile sağlamak mümkündür.

 

Araçlarda bulunan radyatörler sayesinde motordan gelen ısınmış su peteklerden geçer. Klimayı açmadan sadece havalandırmayı açıp, sıcağa ayarlarsanız motorun ısınmasıyla elde ettiğiniz sıcak havayı aracın içine yönlendirmeniz mümkündür.

 

Aracınızın her şartta rahat çalışması için bakımları tam olmalıdır. Araç belli aralıklarla çalışmalıdır. 1 veya 2 sene boyunca hiç kontağı çevrilmemiş bir araç hava istediği kadar sıcak olsun çalışmayabilir. Bir yere gitmiyorsanız bile haftada bir aracınızı boşta 10 dakika çalıştırmanız aracınızın sağlığı açısından önemlidir.