7/24 Çağrı Merkezimiz 0258 265 2646 - 0546 229 8040

Araba Kullanmayı Öğrenme

Araba Kullanmayı Nasıl Öğrenebilirim?

 

Çoğu insanın öğrenmeye başlamadan önce kaygılandığı becerilerden biri olan araba sürmek insanlar için yapamam korkusu barındırır. Araba sürmek için kişinin tüm becerilere sahip olması gerekir. Yarım öğrenilmiş bilgiler ve beceriler kişilere hem maddi hem de fiziksel zararlar verir. Bu nedenle sürücünün tam donanımlı olması gerekir. Araba bir kişi için hem bir rahatlık hem de konfordur. Günümüzde artık bir ihtiyaç olarak karşılanmaktadır. Bu nedenle 7’ den 70’ e tüm kişiler için gereklidir. Bazı insanlar için ihtiyaçtan çok bir zevktir. Bu kişiler araba kullanırken haz duyar.

 

 Araba Kullanmaya Başlamadan Önce Yapılacaklar:

 

Araba kullanmaya yeni başlayan kişilerin çoğunda panik ve endişe olur. İlk önce kişi bu paniğini yenip rahatlamalıdır. Kendine güvenini toplayıp direksiyon başına geçmelidir. Kişi ilk güvenliğine dikkat etmelidir. Dikkatini dağıtacak araç gereçlerden uzak durmalı ve kullanmamalıdır. Bunların başında telefon gelmektedir. Kişi direksiyon başında telefonuyla uğraşmamalıdır. Telefonla görüşmeler için kulaklık kullanmalıdır. Daha sonra emniyet kemerini takmalıdır. Koltuğunu en rahat olacak şekilde ayarlamalıdır. Aynalarını görüş açısı en iyi olacak şekilde ayarlamalıdır.

 

 Araba Kullanma Teknikleri:

 

İlk önce arabanın yönünü değiştirmesini sağlayan direksiyon tutuşu ayarlanmalıdır. Direksiyon iki elle ve ne sıkı ne de çok gevşek tutulmamalıdır. Vites kullanımında ise ilk araba çalıştırılmadan alıştırmalar yapılmalıdır. Çünkü kişi yeni araba kullanmayı öğrendiği zaman aynı esnada birkaç şeyle uğraşmakta zorlanır. Sürücü aracı kullanırken aynalara, vitese, direksiyona ve kurallara aynı anda dikkat etmelidir. Çünkü sürücü aracı kullanırken hem yola hem vitese bakmamalıdır. Böyle bir durumda karşısına çıkan bir nesne veya kişi olursa kontrolünü kaybetme ihtimali çok yüksek. Bu işlevleri aynı anda yapabilmesi için çok fazla pratik yapması gerekir. Pratik yaparak kişi bu hareketleri daha rahat bir şekilde kontrol eder. Araç çalıştırılmadan önce pedallarla da alıştırma yapılmalıdır. Araba sürmeye yeni başlayan çoğu kişi aracı kaldırmakta zorlanır. Bunun sebebi pedalları iyi ayarlayamamasıdır. Pedalın önemi araç seyir halindeyken de önemlidir. Çünkü trafikte pedala sert ya da hafif basmak kazaya sebebiyet verir.

 

 Sürüş Öğrenildikten Sonra:

 

Sürücü aracı kullanmayı öğrendikten sonra araç içi ufak bilgileri de bilmesi ve kendisine göre ayarlaması gerekir. Mesela hangi tuşlar neye yarar veya ne içindir gibi. Örneğin bir araç park halindeyken dörtlü yakmak veya yol durumuna göre farların uzunluk kısalık durumunu ayarlamak gibi. Bunlar küçük görünen ama trafik için çok önemli kurallardır. Çünkü bu kurallar karşıdaki sürücüye uyarılar verir ve ona göre hareket etmesini sağlar. Bu kurallardan en küçük hata veya yanlışlık trafikte çok büyük sorunlar ile karşı karşıya bırakabilir. Bu yüzden trafiğe girmeden önce trafik içi ve trafik dışı kurallar tam öğrenilmeli ve bu kurallar düzgün bir şekilde uygulanmalıdır.