7/24 Çağrı Merkezimiz 0258 265 2646 - 0546 229 8040

Pamukkale Denizli

Pamukkale Denizli

Denizli’nin incisi Pamukkale, turistik seyahat için ideal bir merkezdir. Pamukkale’de gezilecek yerler arasında en meşhur olanı kuşkusuz travertenlerdir. Ancak sadece bu beyaz güzelliği görmeniz Pamukkale’de gezilecek yerlerin bittiği anlamına gelmez. Bu yazımızda size Pamukkale seyahatinde görmeniz gerek yerler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Pamukkale Travertenleri

Kuşkusuz Pamukkale dediğimiz anda aklımıza ilk gelen yer Pamukkale travertenleridir. Pürüzsüz kar beyazlığındaki bu saklı cennet 1988 yılında UNECO Kültürel Miras listesine girmeye hak kazanmıştır. Dört mevsim boyunca Pamukkale’de gezilecek yerler listesinin en üst sırasında yer alan turistiklik alan, her türlü derdinize iyi gelmesi muhtemel şifalı suların üzerinde çıplak ayaklarınız ile yürüyüş yaparak eşsiz doğa manzaralarının tadını çıkartabileceğiniz bir sağlık merkezi niteliğindedir.

Kimyasal tepkime sonucunda oluşmuş bu sert kayaların üzerine ayakkabınız ile çıkmak yasaktır. Genel olarak ziyarette bulunan turistler yerli olsun yabancı olsun bu şifalı kayaların üzerinde ayakkabılarını ellerine alarak dolaşmaktadırlar. Ayrıca havuzların içerisine girmek isterseniz yanınızda getirmiş olduğunuz yedek kıyafetlere ihtiyacınız olacaktır.

Pamukkale’de gezilecek yerler bitmez, lakin bir şekilde bu beyaz cennetin sonuna ulaşabilirseniz bir kafe ile karşılaşacaksınız. Burada dinlenip soluklanma ihtiyacınızı eşsiz manzaranın eşliğinde giderebilirsiniz.

Pamukkale ‘de gezilecek yerlerin turistlerin ilgisini çekmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de ulaşım kolaylığıdır. İl merkezi Denizli’den her yarım saatte bir kalkan dolmuşları kullanabileceğiniz gibi diğer toplu taşıma araçlarını da kullanabilmeniz mümkündür. Pamukkale’yi daha rahat ve konforlu bir şekilde ve daha maliyetsiz bir plan içerisinde gezmek isterseniz Bahar Rent Car ‘dan kolayca kiralayabileceğiniz bir araç ile hem vakitten hem de maliyetten kurtulabilirsiniz.

Bahar Rent a Car’dan araç kiraladığınız takdirde Deniz’li il sınırlarına girdikten sonra Ankara Bulvarına doğru hareket etmeniz gerekmektedir. Develi yolunu takip ettikten sonra 20 kilometrelik bir yolculukla Pamukkale’de gezilecek yerlerin ilk durağı olan Pamukkale’ye ulaşmış olacaksınız.

Hierapolis Antik Kenti ve Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Tarihi ibadet alanlarının toplu olarak gözlerinizin önüne serildiği bir ”Kutsal Kent” Pamukkale’de gezilecek yerler sıralamamızın Travertenler sonrasında ki ikinci büyüleyici merkezi konumunda.

Antik kentin tarihi o kadar eskilere dayanır ki, tarihi kaynaklar da Milattan önce 2. yüzyılda Bergama Kralı 2. Eumenis tarafından yaptırıldığı yazılıdır.

Hierapolis Antik Kenti içerisinde ki Güney Bizans Kapısı, Tritonlu Çeşmesi, Apollon Kutsal Alanı, Kuzey Bizans Kapısı, Frontius Caddesi alanları mutlaka gezmeniz gerekmektedir. Toplu taşıma ile bu imkanın zorlu olacağını göz önünde bulundurursak Bahar Rent a Car bu sorununuza kesin bir çözüm olarak karşınıza çıkacaktır.

Bu sayede Pamukkale’de Gezilecek yerler sıralamasının son yıllarda en çok rağbet gören tarihi alanlarından biri ve son kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılmış olan Cehennem Kapısını da ziyaret etme imkânını yakalayabileceksiniz.

Antik Havuz – Cleopatra Havuzu Şifa arayanların Pamukkale’de gezilecek yerler listesinin en tepesine eklediği mistik ve büyüleyici bir tarihi mekan Antik Havuz ya da Cleopatra havuzu.

Antik dönemin güzelliği ile dillere destan olmuş Kraliçesi Cleopatra’nın bu havuza yüzmeye gelmiş olduğuna inanılması hem yaz hem de kış mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin bu alana akın etmesine neden olmaktadır.

Şiddetli bir deprem sonucunda meydana gelen çukura dolan sulardan oluşan ve milattan önce 7. yüzyıldan günümüze kadar varlığını korumakta olan bu tarihi mekân şifa arayanların dertlerine deva olması ile yıllar içerisinde ün kazanmıştır. Sular altında kalan tarih öncesi çağlara ait kalıntıların gözlemlenebilmesi, yabancı turistleri buraya çeken en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Laodikya Antik Kenti Denizli şehir merkezine yakınlığı ile Denizli’de gezilecek yerler sıralamasında en üstlerde yer alan milattan önce 260 yıllarında kurulmuş olan antik kentin içersinde kiliseler, tiyatrolar, hamamlar, tiyatrolar ve stadyumlar bulunmaktadır.

Bahsettiğimiz antik eserler yaşanılan büyük bir deprem sonrasında kalan bir kaç tarihi yapının çeşitleridir. Hıristiyanlık için çok büyük öneme sahip olan Laodikya kilisesi halan bu inanca sahip turistler tarafından ziyaret edilmekte ve büyük önem atf edilmektedir. Romalıların sanat çeşitliliğini incelemek için meraklılarına büyük fırsatlar tanımakta olan bu antik kent şehir merkezine yakın olmasından dolayı da çok büyük rağbet görmektedir. Burada yapacağınız bir gezinti hem sağlık açısından hem de ekonomik olarak beklentilerinizi karşılayacak bir tatil deneyimi olacaktır.